Jakub Większy Apostoł
W Kościele katolickim, anglikańskim i ewangelickim święto liturgiczne św. Jakuba obchodzone jest 25 lipca.
W ikonografii Zachodu św. Jakub przedstawiany jest jako starzec o silnej budowie ciała w długiej tunice i w płaszczu lub pielgrzym w miękkim kapeluszu z szerokim rondem. Jego atrybutami są: bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla, torba, turban turecki, zwój.
Życiorys
Jakub Większy Apostoł zwany też Jakubem Pielgrzymem lub Jakubem z Compostelli był synem Salome i Zebedeusza, bratem Jana Ewangelisty. Zginął śmiercią męczeńską. Jest świętym kościołów rzymskokatolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego.
Św. Jakub, św. Piotr i św. Jan należeli do grupy pierwszych i zarazem najbliższych uczniów Pana Jezusa. Jego rolę podkreślają doniosłe wydarzenia, których był świadkiem: przemienienie na Górze Tabor, wskrzeszenie córki Jaira, modlitwa w ogrójcu. W Ewangelii św. Jana wymieniono go jako ŚWIADKA drugiego cudeownego połowu ryb.
Św. Jakub znany był z żywego usposobienia. W Samarii chciał by Jezus sprawił by piorun spalił niegościnne miasto (Łk 9,54). Jego matka pod jego wpływem prosiła, by Pan Jezus dła jemu i Janowi pierwsze miejsca w Królestwie Niebieskim (Mt 20,20-28). Jego temperament sprawił, że nazwany został „synem gromu” (Mk 3, 17).
Święty Jakub według tradycji po Zesłaniu Ducha Świętego głosił Dobrą Nowinę w Hiszpanii. Z tego powodu otaczany jest szczególną czcią na Półwyspie Iberyjskim. Jest pierwszym patronem Portugalii i Hiszpanii. Po zakończniu posługi w tych krajach powrócił do Judei gdzie odgrywał pierwszoplanową rolę w Kościele czasów apostolskich.
Męczeństwo
Św. Jakub zginął jako pierwszy z dwunastu apostołów o czym dowiadujemy się z Dziejów Apostolskich. Jego szczątki prawdopodobnie znajdują się w Santiago de Compostela. Zostały tam przeniesione z Jerozolimy w VII wieku.
Został wydany Herodowi Agryppie przez żydowskiego arcykapłana po tym jak w Jerozolimie nawrócił na chrześcijaństwo czarnoksiężnika Hermogenesa. Ścięto go podczas pierwszego prześladowania chrześcijan. Jak głosi tradycja ucałował przed śmiercią swojego kata. Ten, wzruszony taką postawą nawrócił się i także został męczennikiem.
Kult w Polsce
Początek kultu św. Jakuba w Polsce datuje się na czasy panowania Kazimierza Odnowiciela. Kluczowi dla jego wprowadzenia byli benedyktyni z Liege. W XI wieku było na ziemiach polskich 15 kościołów pod jego wezwaniem. W 2008 roku były w Polsce 164 kościoły i kaplice pod wezwaniem św. Jakuba. W 2007 ustanowiono w Jakubowie pierwsze polskie sanktuarium św. Jakuba Starszego.
Patronat
W Kościele Katolickim św Jakub Starszy jest lub był patronem:
- Hiszpanii i Portugalii
- opiekunem pielgrzymów
Na Wschodzie patronuje:
- rybakom,
- aptekrzom,
- drogistom,
- pielgrzymom
- robotnikom,
- żebrakom.
Opracowano na podstawie https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Wi%C4%99kszy_Aposto%C5%82